Informacje o domenach

Wszystko o domenach

1Co to jest domena internetowa?
Domena to Twój niepowtarzalny adres internetowy, dzięki któremu staniesz się obecny w Internecie. Twoja domena jednoznacznie identyfikuje wybrany przez Ciebie adres strony WWW, adresy e-mail, serwery FTP, pozwalając w prosty sposób dotrzeć do zawartych tam zasobów informacji. W rzeczywistości pod domeną internetową kryje się rząd cyfr oddzielonych od siebie kropkami (adres IP), identyfikujący konkretny komputer lub sieć. Postać cyfrowa, zrozumiała i niezbędna dla maszyn internetowych, byłaby znacznie trudniejsza do zapamiętania, stąd dla Twojej wygody powstała właśnie nazwa domenowa, zwana potocznie domeną.
2Co składa się na adres domenowy?
Na adres domenowy składają się: tzw. domeny pierwszego rzędu: com, .net, .org, .biz .info, .pl, oraz tzw. domeny drugiego rzędu, których nazwę sam możesz wybrać. Przykładowy adres internetowy może zatem wyglądać następująco: www.nazwafirmy.pl. W skład adresu mogą także wchodzić tzw. subdomeny.
3Co to jest subdomena?
To integralna część posiadanej przez Ciebie domeny. Posiadając przykładowo domenę www.nazwafirmy.pl, możesz utworzyć w niej subdomenę w postaci www.nazwa.nazwafirmy.pl. Możliwe jest również utworzenie kilku subdomen. Każdej z nich możesz przypisać niezależną zawartość (stronę WWW, konta e-mail itp.)
4Co zyskam nabywając własną domenę internetową?
Rejestrując swoją domenę internetową zyskujesz:
 • możliwość stworzenia własnej strony WWW, promującej Ciebie czy Twoją firmę. Dzięki temu dotrzesz z informacjami, które chcesz przekazać innym, swoją ofertą produktową do milionów użytkowników internetu i Twoich potencjalnych klientów
 • sposób na szybki i tani kontakt ze znajomymi, kontrahentami czy klientami przy pomocy poczty elektronicznej i formularzy zapytań na stronach WWW
 • możliwość przeniesienia swojej obecnej witryny internetowej na nowy adres
 • to, iż Twój adres internetowy wyeksponujesz na wizytówkach, materiałach reklamowych, produktach, wzmacniając kampanie reklamowe i docierając do jeszcze większego grona klientów.

Pamiętaj, że nawet jeśli w tym momencie nie masz indywidualnej, firmowej strony internetowej, Twoje plany czy możliwości jej stworzenia są odległe, to w świecie Internetu panuje zasada "kto pierwszy ten lepszy". Oznacza to, że mając dziś wybór co do nazwy swojej domeny (jest ona wolna) za jakiś czas ktoś może zarejestrować interesującą cię nazwę przed tobą. Zarejestruj zatem swoją domenę już dziś.
5Jak rozumieć oznaczenia takie jak: .pl., .com.pl, .miasto.pl, .net.pl, .com i itp.?
Są to, najkrócej mówiąc, rodzaje domen zgrupowane ze względu na charakter prowadzonej przez właściciela domeny działalności, zakres terytorialny. Wyróżniamy domeny takie jak:

domeny globalne:
 • .com - firmy komercyjne,
 • .net - firmy związane z działalnością sieciową,
 • .org - organizacje,
 • .edu - placówki edukacyjne,
 • .mil - wojsko i policja,
 • .gov - instytucje rządowe,
 • .info - serwisy ogóle,
 • .biz - biznes.

domeny narodowe i regionalne:
 • .pl - Polska,
 • .uk - Wielka Brytania,
 • .de - Niemcy,
 • .waw.pl, .rzeszow.pl, gda.pl - Warszawa, Rzeszów, Gdańsk

domeny funkcjonalne - kombinacje domen globalnych i narodowych:
 • .com.pl - polskie firmy komercyjne,
 • .net.pl - polskie firmy związane z działalnością sieciową,
 • .gov.pl - polskie instytucje rządowe.
6Jaką domenę wybrać?
Decydując się na zakup domeny internetowej dokonuj wyboru jej nazwy w taki sposób, aby łatwo kojarzyła się ona z Twoją osobą czy firmą. Poszukujący informacji na Twój temat z pewnością w pierwszej kolejności użyją nazwy Twojej firmy w adresie internetowym. Poza tym sam adres strony WWW czy e-mail z domeną twojafirma.pl stanowić będą reklamę Twojej firmy. Wybór domeny uzależnij od charakteru i zasięgu prowadzonej przez Ciebie działalności czy treści strony WWW, którą planujesz tam umieścić.
7Co z nazwami zawierającymi polskie znaki?
Nie stanowi już problemu rejestracja domeny "pl" zawierającej polskie znaki diakrytyczne (domena wielojęzyczna zwana też domeną IDN). Jeżeli sprzedajesz książki, Twój adres może wyglądać np. www.sprzedażksiążek.pl, a nie www.sprzedazksiazek.pl. To zdecydowanie lepiej odzwierciedli charakter prowadzonej przez Ciebie działalności. Załóż więc domenę dokładnie taką jak nazywa się Twoja firma, jak Ty się nazywasz.
8Jak zatem rozwiązano problem z polskimi znakami?
Domena wielojęzyczna (IDN) zawierająca znaki charakterystyczne dla danego języka, posiada dwie postaci: postać zapisaną za pomocą znaków Unikodu np. "sprzedażksiążek.pl", oraz postać przekodowaną do znaków ASCII: "xn--sprzedaksiek-yob67nea.pl". Po wpisaniu zatem w przeglądarce internetowej "www.sprzedażksiążek.pl", adres ten zostanie przetłumaczony na postać zrozumiałą dla serwerów DNS, zawierającą wyłącznie litery od a do z, cyfry od 0 do 9 oraz dopuszczalny znak (-). To wymaga jednak zarejestrowania domeny jako: xn-sprzedaksiek-yob67nea.pl. Skrzystaj z konwertera IDN, aby uzyskać w prosty sposób wersję ASCII wybranej przez Ciebie domeny.

Rejestracja domeny

1Jak zarejestrować domenę?
Aby zarejestrować domenę sprawdź uprzednio czy wybrana przez ciebie nazwa jest "wolna", nasz program poinformuje cię o aktualnym statusie domeny (Whois). Jeżeli twoja domena nie jest zajęta, poprowadzimy cię przez wszystkie etapy wypełniania formularza rejestracji.
2Czy mogę zmienić nazwę już zarejestrowanej domeny?
Niestety, nie ma możliwości zmiany nazwy już zarejestrowanej nazwy domeny. Możesz jedynie usunąć posiadaną domenę i zakupić nową.
3Czy mogę zarejestrować kilka domen jednocześnie?
Nie ma ograniczeń co do ilości domen jakie możesz zarejestrować jednocześnie.
4Czy zarejestrowana przeze mnie domena staje się moją własnością?
Z chwilą zarejestrowania swojej domeny internetowej, stajesz się jej jedynym właścicielem i otrzymujesz gwarancję wyłączności. Przez określony przez ciebie czas nikt inny nie będzie mógł wykorzystać takiego samego adresu. Oczywiście ty sam będziesz mógł ją sprzedać, przenieść czy wydzierżawić.

Domeny .EU

1Czy Intertele S.A. jest akredytowanym partnerem Eurid w zakresie rejestracji domen .eu?
Intertele S.A. nie jest bezpośrednim, akredytowanym partnerem Eurid. Cały proces rejestracji odbywa się poprzez system informatyczny oraz pozostaje pod bezpośrednią kontrolą naszego Partnera, firmy DomainMaker Sp. z o.o., która jest akedytowanym partnerem Eurid. Dzięki temu Intertele S.A. może używać znaku "Akredytowany partner Eurid".
2Kto jest upoważniony do rejestracji domen .eu?
Regulacja Unii Europejskiej nr 733/2002 z dnia 22 kwietnia 2002 dotycząca realizacji domen .eu określa, kto będzie mógł ubiegać się o rejestrację domen .eu. Są to:
 • przedsiębiorstwa posiadające zarejestrowane znaki handlowe, władze centralne lub główne
 • centra biznesu wchodzące w skład Unii Europejskiej
 • organizacje znajdujące się w granicach Unii Europejskiej, które mają prawo do rejestracji domen według prawa obowiązującego w danym kraju
 • osoby prywatne i pozostałe zamieszkałe w granicach Unii Europejskiej.

Opcje

1Co to jest opcja na domenę?
Wykupując opcję na domenę, która jest aktualnie zajęta, zyskujesz prawo pierwokupu domeny w przypadku, gdy obecny jej właściciel zrezygnuje z jej przedłużania.
2Czy wykupienie opcji na domenę powoduje automatyczne uzyskanie praw do tej domeny?
Wykupienie opcji nie jest równoznaczne z odebraniem obecnemu właścicielowi prawa do domeny. Właściciel opcji na domenę zyskuje wyłączne prawo do rejestracji domeny w momencie jej zwolnienia.